چراغ هوشمند و انواع آن

چراغ هوشمند و انواع آن

آیا تا بحال برایتان اتفاق افتاده که از منزل یا محل کارتان دور باشید و بخواهید که قبل از ورودتان، چراغ ها روشن شوند؟ یا هنگامیکه غذا سفارش داده اید و می خواهید که پیک قبل از اینکه سفارشتان را درب منزل بیاورد، چراغ به صورت اتوماتیک روشن شود؟ چراغ های هوشمند که بخشی از سیستم خانه هوشمند هستند، می توانند این امکان را برای شما فراهم کنند. شما می توانید با استفاده از سیستم کنترل از راه دور و به صورت اتوماتیک چراغ ها را روشن کنید. در این مقاله می خواهیم در مورد این چراغ ها و انواع آنها صحبت کنیم.

چراغ هوشمند چیست؟

سیستم چراغ هوشمند یک سیستم روشنایی برای خانه های هوشمند است که معمولاً به اینترنت متصل است. این سیستم تصمیم گیری می کند و طبق برنامه ای که به آن داده شده، عمل می کند و همچنین می توان آن را با استفاده از یک اپلیکیشن موبایل، Voice Assistant (دستیار صوتی)، بر اساس تکنولوژی مبتنی بر IFTTT (IF This Then That :اگر اینگونه شود آنگاه آن کار را انجام بده) یا با استفاده از سنسور آشکارساز حرکت به‌صورت بی‌سیم کنترل کرد.

اغلب این چراغهای هوشمند دارای ویژگیهایی اعم از تغییر رنگ چراغ، تنظیم سیستم هشدار دهنده‌گی، تایمر، تنظیم میزان حساسیت به نور محیط و غیره هستند که با توجه به نوع آنها متفاوت است.

چرا از چراغ هوشمند استفاده کنیم؟

مزایای استفاده از چراغ هوشمند را می توان به چند بخش مقرون به صرفه بودن و بهینه سازی در مصرف انرژی، زیبایی و راحتی استفاده، کنترل از راه دور و امکان سفارشی سازی آنها تقسیم کرد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

 1. کاهش مصرف برق یا انرژی :

افراد می توانند برنامه مشخصی برای این چراغ های تنظیم کنند، میزان روشنایی آن را تنظیم کنند یا آنها را از راه دور کنترل کنند که البته نحوه کنترل چراغ هوشمند با توجه به نوع آن متفاوت است. تمامی این ویژگیها موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها می شود.

 1. راحتی در استفاده از چراغ های هوشمند  :

چراغ های هوشمند زمانیکه نور محیط کم باشد یا محیط تاریک باشد، به صورت خودکار روشن می شوند. این چراغ ها با استفاده از سنسورهایی که در آنها به کار گرفته شده است، می توانند میزان نور محیط و دمای افراد یا حیواناتی که در آن مکان وجود دارند را حس کرده و روشن یا خاموش شوند.

 1. کنترل از راه دور :

افراد می توانند سیستم چراغ هوشمند را از راه دور کنترل کنند و در صورتیکه از منزل تان یا محل کارتان فاصله دارید، می توانید با استفاده از این سیستم چراغ ها را روشن کنید.

 1. سفارشی سازی توسط افراد :

در برخی از مدلهای چراغهای هوشمند می توان میزان شدت نور، رنگ چراغ، مدت زمان روشن ماندن چراغ و.. را تغییر داد. بنابراین افراد می توانند به راحتی و با توجه به نیازشان آن را تنظیم کنند.

انواع چراغ های هوشمند

انواع چراغ هوشمند با توجه نوع کنترل آن (کنترل از راه دور یا دستی) و کاربرد متفاوت هستند که در اینجا آنها را به سه دسته کلی تقسیم کرده ایم:

1-لامپ هوشمند مبتنی بر وای فای

لامپ هوشمند 9 وات

لامپ های هوشمند مبتنی بر وای فای بسیار کم مصرف هستند چرا که می‌توان چندین لامپ را بر روی یک هولدر به صورت‌ مشترک قرار داد. همچنین این لامپ ها با استفاده از شبکه وای فای قابل کنترل از راه دور هستند. کاربر باید این لامپ را به شبکه وای فای خود متصل کند تا بتواند آن را از راه دور و با استفاده از اپلیکیشن های موبایل کنترل کند. همچنین می توان چندین لامپ هوشمند را به یک شبکه وای فای متصل کرد تا بتوان آنها را با هم کنترل کرد. البته عیبی که این نوع چراغ ها دارند، این است که اگر اینترنت قطع شود، نمی توان از آنها استفاده کرد.

ویژگیهای لامپ هوشمند مبتنی بر وای فای

 • قابلیت کنترل از راه دور
 • تنظیم میزان روشنایی
 • قابلیت تنطیم میزان روشن ماندن لامپ
 • تغییر رنگ لامپ

2-چراغهای هوشمند متصل به هاب

نحوه عملکرد و کنترل چراغ هوشمند متصل به هاب

سیستم های خانه هوشمند را می توان با استفاده از چراغ های هوشمند متصل به اینترنت ارتقا داد. همانطور که در تصویر بالا می بینید، این نوع چراغ ها با استفاده از هاب (HUB)، به اینترنت متصل می شوند. نصب و راه اندازی این نوع سیستم نیازمند فرد متخصص است و هزینه آن نیز نسبت به مدل های دیگر بالاتر است. همچنین به دلیل استفاده از هاب استفاده شده در آنها که از پروتکل های BLE و Z-WAVE استفاده می کند، این محدودیت وجود دارد که این چراغ ها حتما باید با این پروتکل ها سازگار باشند، در غیر اینصورت به اینترنت متصل نمی شوند. به عبارت دیگر قابلیت اتصال به هر نوع هاب را ندارند.

عملکرد چراغ هوشمند متصل به هاب

این چراغ ها با استفاده از اپلیکیشن های موبایل یا دستیار صوتی از طریق هاب و gateway به اینترنت یا بلوتوث متصل می شوند. به دلیل استفاده از هاب، هم‌زمان می توان چندین دستگاه هوشمند را یکجا کنترل کرد که مزیت مهم این نوع چراغ ها است.

به بیان دیگر، هنگامیکه موبایل تان به اینترنت متصل است، فرمان روشن/خاموش شدن چراغ از طریق روتر (gateway) به هاب می رسد (با استفاده از هاب، چندین دستگاه می‌توانند به‌طور همزمان و به صورت وایرلس به اینترنت وصل شوند)، سپس هاب با استفاده از پروتکل های BLE (بلوتوث) یا Z-WAVE (Zegbee) به چراغ/چراغ ها فرمان می دهد.

3-چراغ سنسوردار آشکارساز حرکت

یک نوع چراغ سنسوردار آشکارساز حرکت

در چراغ سنسوردار آشکارساز حرکت، سنسور PIR در مرکز آنها قرار گرفته است و با عبور از چند متری آنها چراغ روشن می شود. در حقیقت این سنسورها حساس به دما و حرارت بدن هستند و در صورتیکه فرد یا حیوانی در محدوده دید این سنسور قرار بگیرد، دمای انسان/حیوان را که در یک محدوده دمایی خاصی هستند را تشخیص داده و بر این اساس حرکت را تشخیص می دهند. سپس این حرکت موجب ایجاد جریان برق در مدار می شود و چراغ روشن می شود. پس از اینکه فرد/حیوان از محدوده دید چراغ خارج شود و پس از گذشت زمانی که برای تایمر تنظیم شده، جریان برق قطع می شود و چراغ خاموش می شود.

چراغ های سنسوردار آشکارساز حرکت، دارای میدان دید 180 تا 360 درجه هستند، به همین علت افراد یا حیوانات را در هر جهتی تشخیص می دهند. همچنین معمولاً دارای دو ولوم هستند که با استفاده از آنها می توان مدت زمان روشن ماندن چراغ پس از ترک محیط و میزان حساسیت به نور را تنظیم کرد، بطوریکه در روز و شب عکس العمل متفاوتی دارد و با کاهش نور در شب فعال و با افزایش نور در روز به‌صورت اتوماتیک غیر فعال می‌شود. از این چراغ ها عموماً در راه پله و پارکینگ استفاده می شود.

با خرید چراغ های سنسوردار ، معمولا از گارانتی دو ساله یا بیشتر بهره‌مند خواهید شد. در این چراغ ها، عموماً از لامپ های ال ای دی استفاده می شود. از آنجاییکه عمر این لامپ ها وابسته به میزان روشن ماندن آنهاست و به دلیل روشن و خاموش شدن اتوماتیک این چراغ ها، عمر لامپ آنها نیز بالاتر خواهد بود.

مزایای چراغ سنسوردار آشکارساز حرکت

 1. مقرون به صرفه بودن به دلیل کاهش مصرف برق
 2. جلوگیری از انتقال آلودگی به دلیل عدم نیاز به استفاده از کلید
 3. هزینه پایین نصب و راه‌اندازی چراغ به دلیل عدم نیاز به سیم کشی
 4. راحتی استفاده به دلیل روشن و خاموش شدن خودکار

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که انواع چراغ هوشمند، مزایا و نحوه عملکردشان را به اختصار شرح دهیم. همچنین سعی می کنیم هر‌گونه اطلاعات جدیدی که در مورد چراغ های هوشمند کسب کنیم را در این مقاله با شما به اشتراک بگذاریم. از این رو لطفا برای ارتقای هر چه بیشتر این مطلب زیر این پست، نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را مطرح کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.