آموزش سیم کشی و نصب ریموت کنترل روشنایی 4 کاناله

آموزش سیم کشی و نصب ریموت کنترل روشنایی 4 کاناله

با نصب ریموت کنترل روشنایی، زندگی شما آسان‌تر خواهد شد. بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم به جای اینکه مسافتی را در یک روز زمستانی تا کلید برق طی کنیم، در تخت گرم و نرم خود بمانیم و تنها با فشاردن یک کلید، چراغ اتاقمان را روشن و یا خاموش کنیم. اگر شما هم به دنبال تجربه‌ی این راحتی هستید و می‌خواهید این ریموت را تازه خریده و یا اقدام به نصب آن کنید، در این مطلب ما را همراهی کنید. در ادامه شما را با ریموت کنترل 4 کاناله به دلیل رواج بسیاری که در بازار دارد، آشنا کرده و طریقه سیم کشی و نصب آن را برای شما به زبانی ساده شرح خواهیم داد.

ریموت کنترل روشنایی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید از ریموت ها به‌منظور کنترل از راه دور انواع وسایل برقی استفاده می‌شود. برای مثال با یک ریموت می‌توان کنترل دزدگیر ماشین را در دست داشت و یا درب پارکینگ را باز و بسته کرد. ریموت کنترل روشنایی نیز چنین کاربردی دارد، اما اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر در مورد آن صحبت کنیم، باید بگوییم که این ریموت، ابزاری برای کنترل روشنایی یا به عبارتی روشن و خاموش کردن انواع لامپ و لوسترها است.

ریموت کنترل روشنایی DTR4-1 دامتک

با نصب ریموت کنترل روشنایی در محل زندگی، اداره، سالن و یا هر محیطی که در نظر دارید، می‌توانید به راحتی چراغ ها را از فواصل دور روشن و خاموش کنید. برای مثال تصور کنید به هنگام شب در حال مطالعه‌ی کتاب هستید. اما پس از مدتی تصمیم می‌گیرید که بخوابید. در این حالت اگر ریموت کنترل روشنایی را در اتاق خود نصب کرده باشید، دیگر نیازی به بلند شدن و خاموش کردن لامپ ها نخواهید داشت. تنها با در دست داشتن ریموت می‌توانید چراغ ها  را خاموش کرده و به خواب بروید!

خرید عمده ریموت کنترل روشنایی دامتک

ریموت روشنایی دامتک را با بهترین قیمت به‌صورت عمده خرید کنید


نحوه عملکرد ریموت کنترل روشنایی

ریموت کنترل ها براساس نوع عملکردشان، به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • ریموت های IR
 • ریموت های RF
 • ریموت های بولوتوثی
 • ریموت های وایرلس

از آنجا که اکثر ریموت کنترل های روشنایی موجود بازار، از فناوری RF استفاده می‌کنند و احتمالا شما هم ریموت مشابهی را تهیه کرده‌اید، در اینجا تنها به نحوه عملکرد این دسته می‌پردازیم.

RF مخفف Radio Frequency و به معنای امواج رادیویی است. بنابراین، ریموتی که براساس فناوری RF ساخته شده، است، دارای یک گیرنده (Receiver) است و براساس امواج رادیویی کار می‌کند. این امواج توسط آنتن فرستنده  (Transmitter) که در واقع ریموت ماست، ارسال می‌شوند و گیرنده نیز از طریق آنتن خود این امواج را دریافت کرده و چراغ هایی را که به آن متصل شده‌است، روشن یا خاموش می‌کند. سیستم RF توانایی ارسال و دریافت امواج از فواصل دور را دارد و به همین دلیل است که در ریموت‌ها از آن استفاده می‌شود.

این ریموت کنترل ها اغلب دارای 2، 4، 6 یا 8 کانال هستند و با یک باتری کار می‌کنند. هر کانال از ریموت روشنایی به شما این امکان را می‌دهد تا به‌صورت مجزا بتوانید لامپ های مختلفی را کنترل کنید. برای مثال می‌توانید یک کانال را به لامپ اتاق خواب خود و یک کانال را به لوستری که در سالن وجود دارد، اختصاص دهید. به این شکل زمانی‌که کلید مربوط به این دو کانال را بر روی ریموت فشار دهید، لامپ یا لوستر اتاق مربوطه روشن و یا خاموش خواهد شد.

در ادامه نحوه نصب و سیم کشی ریموت کنترل چهار کاناله را برای شما شرح می‌دهیم. دلیل آن هم این است که این نوع ریموت، همان‌طور که گفتیم رواج بیشتری در بازار دارد.

نصب پایه ریموت کنترل روشنایی 4 کاناله

تقریبا همراه با تمامی ریموت کنترل های روشنایی یک پایه به شما ارائه می‌شود. این پایه با هدف نگه‌داری ریموت و دسترسی آسان شما به آن ساخته شده است. بنابراین بهتر است حتما این پایه را در محلی مناسب نصب کرده و همیشه ریموت خود را در آن قرار دهید تا مجبور نباشید دائما به دنبال آن بگردید.

آشنایی با سیم های ریموت کنترل روشنایی 4 کاناله

همان‌طور که در بخش عملکرد ریموت گفتیم، گیرنده و ریموت کنترل روشنایی با ارسال و دریافت امواج رادیویی از طریق آنتن، روشنایی را کنترل می‌کنند. بنابراین اولین سیمی که بهتر است با آن آشنا شوید، سیم آنتن در گیرنده است. معمولا این سیم به رنگ سفید می‌باشد. علاوه بر این سیم، گیرنده ریموت کنترل 4 کاناله دارای دو سیم نول و یک سیم فاز است و همان‌طور که می‌دانید به دلیل داشتن 4 کانال دارای 4 سیم دیگر نیز می‌باشد که این سیم ها فاز برگشتی کانال‌ها هستند.

مروری بر سیم‌های گیرنده:

 • سیم آنتن (معمولا به رنگ سفید است)
 • دو سیم نول ورودی (معمولا به رنگ مشکی و یا آبی است)
 • یک سیم فاز ورودی (معمولا به رنگ قرمز است)
 • چهار سیم فاز برگشتی 4 کانال


نحوه سیم کشی و نصب ریموت کنترل روشنایی 4 کاناله

اکنون می‌دانید وظیفه‌ی هر سیم گیرنده ریموت شما چیست. اما در اینجا می‌خواهیم طریقه سیم کشی ریموت کنترل 4 کاناله را آغاز کنیم. پس، مراحل زیر را با بررسی نقشه‌ی سیم کشی که برای شما ترسیم کرده‌ایم، زیر دنبال کنید:

نقشه‌ی سیم کشی گیرنده ریموت کنترل 4 کاناله
 1. در مرحله‌ی اول باید لامپ های خود را متناسب با توان خروجی هر کانال از ریموت انتخاب کنید. هر کانال از ریموت کنترل 4 کاناله، توان خروجی مشخصی دارد. لامپ رشته‌ای، ال ای دی و کم مصرف نیز جریان مصرفی معینی دارند. بنابراین جریان مصرفی لامپ هایی که انتخاب می‌کنید، باید با توان خروجی هر کانال متناسب باشد. برای مثال اگر توان مصرفی تعداد لامپ های ال ای دی که شما در نظر دارید، از توان ریموت بیشتر باشد، مسلما ریموت عمل نخواهد کرد.
 2. در این مرحله باید سیم فاز و نول را متصل کنید. همان‌طور که دیدید، دو سیم نول و یک سیم فاز در گیرنده وجود دارد. یکی از سیم‌های نول را به همراه سیم فاز گیرنده به برق شهر متصل کنید.
 3. چهار سیم دیگر گیرنده را که متعلق به سیم‌های چهار کانال ریموت هستند، باید به‌صورت مجزا به هر یک از لامپ ها یا لوسترهای موردنظر خود وصل کنید. دقت داشته باشید که هر سیم متعلق به یک کانال است و از طریق کلید مربوطه بر روی ریموت روشن می‌شود.
 4. پس از اتصال کانال‌ها، سیم نول باقی مانده را به‌صورت مشترک به تمامی لامپ های خود متصل کنید.
 5. در آخر نوبت به سیم سفید رنگ یعنی همان سیم آنتن می‌رسد. تنها کاری که در مورد این سیم باید انجام دهید این است که آن را رها کرده و به جایی متصل نکنید.

تست ریموت کنترل روشنایی

برای تست ریموت خود پس از سیم کشی، کلیدهای ریموت را یکی یکی با کمی مکث فشار دهید. اگر چراغ های متصل به هر کلید، روشن شدند، بنابراین سیم کشی به درستی انجام شده است. علاوه بر کلید هر کانال، دو کلید دیگر نیز وجود دارد که یکی از آن‌ها برای روشن کردن و دیگری برای خاموش کردن تمامی کانال‌ها است. آن‌ها را نیز فشرده و از عملکرد صحیح آن‌ها مطمئن شوید.

آیا امکان استفاده از یک ریموت جدید برای گیرنده وجود دارد؟

یکی از سوالاتی که در مورد ریموت های روشنایی 4 کاناله اغلب پرسیده می‌شود این است که آیا می‌توان در صورت نیاز، از ریموت دیگری برای گیرنده استفاده کرد؟

باید گفت که بسیاری از ریموت ها تنها برای یک گیرنده تعریف می‌شوند و تنها با همان گیرنده عمل می‌کنند. بنابراین در صورت نبود ریموت، حتما باید کل یک پک کامل یعنی یک گیرنده و ریموت را مجددا خریداری کنید. البته همه محصولات این گونه نیستند. برخی از گیرنده و ریموت ها این امکان را به شما می‌دهند تا بتوانید ریموت دیگری برای گیرنده خود تعریف کنید. با این ویژگی در صورتی‌که ریموت اولیه شما گم شده یا به شکلی دچار آسیب جدی شده باشد، به‌راحتی قابل جایگزین است. البته این ریموت جایگزین حتما باید از برند گیرنده شما باشد.

برای نمونه گیرنده و ریموت کنترل 4 کاناله دامتک دقیقا این امکان را فراهم ساخته است. برای گیرنده این محصول، می‌توانید تا 4 ریموت اضافه کنید. بنابراین اگر ریموت اولیه را به هر دلیلی نداشتید، می‌توانید ریموت دیگری از همین برند تهیه کرده و برای گیرنده تعریف کنید.

خلاصه

ریموت کنترل روشنایی چهار کاناله، همان‌طور که دیدید، دارای 4 کانال است که هر یک از کانال ها باید به‌صورت جداگانه به یکی از چراغ ها متصل شود. با اتصال چراغ های مختلف به هر کانال، شما قادر خواهید بود راحتی را تجربه کنید و تنها با فشردن کلید مربوط به هر کانال که بر روی ریموت شما قرار دارد، چراغ های آن کانال روشن و خاموش کنید.

بدون نیاز به یک برقکار هم می‌توانید سیم کشی و نصب ریموت کنترل روشنایی 4 کاناله را انجام دهید. اگر نیازی به راهنمایی بیشتری داشتید، حتما سوال خود را برای ما در بخش دیدگاه بنویسید.

خرید عمده ریموت کنترل روشنایی دامتک

ریموت روشنایی دامتک را با بهترین قیمت به‌صورت عمده خرید کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.