آموزش سیم کشی و نصب فتوسل سه سیمه و چهار سیمه

آموزش سیم کشی و نصب فتوسل سه سیمه و چهار سیمه

در این مقاله می‌خواهیم نحوه سیم کشی و نصب فتوسل سه سیمه و چهار سیمه را به شما آموزش دهیم. بنابراین، اگر اخیرا اقدام به خرید فتوسل کرده‌اید، اما با نصب آن دچار مشکل شده‌اید، اصلا نگران نباشید و تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید تا به‌طور کاملا نحوه‌ی انجام این کار را یاد بگیرید. البته این تنها چیزی نیست که قرار است در این مطلب آموزش بینید. در این مقاله، چگونگی محاسبه‌ی تعداد لامپ هایی که می‌خواهید توسط فتوسل روشن کنید و چگونگی تنظیم حساسیت آن را نیز به شما آموزش خواهیم داد.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد:


آشنایی با فتوسل

پیش از اینکه نصب فتوسل و سیم بندی آن را به شما آموزش دهیم، شاید بهتر باشید کمی بیشتر با فتوسل آشنا شوید. فتوسل، یک سوئیچ یا کلید است که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید به‌صورت خودکار تعدادی چراغ را در طول روز و شب با توجه به میزان روشنایی، خاموش و روشن کنید. این کار توسط سنسور نوری که درون آن تعبیه شده است، انجام می‌شود.

اما این سنسور نور چیست و چگونه کار می‌کند؟

به سنسور نوری که درون فتوسل قرار دارد، مقاومت حساس به نور یا LDR می‌گویند. همان‌طور که از نام این سنسور می‌توان فهمید، به نور حساس است و مقاومت آن، با توجه به میزان نور محیط تغییر می‌کند. مقاومت این سنسور، با بالا رفتن شدت نور در طول روز، کاهش پیدا کرده و با کم شدن شدت نور یعنی نزدیک به غروب خورشید و شروع ساعات تاریکی، افزایش می‌یابد. فتوسل به کمک این سنسور زمانی‌که نور به سطح آن برخورد می‌کند، لامپ هایی را که به آن متصل شده است، روشن و با عدم تابش نور، لامپ ها را خاموش می‌کند. با استفاده از همین روش است که چراغ های معابر به هنگام غروب آفتاب روشن می‌شوند. بنابراین، از این پس هر گاه روشن و خاموش شدن خودکار چراغ ها در معابر را مشاهده کردید، دیگر می‌دانید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

خرید عمده فتوسل دامتک

انواع فتوسل های نوری را با بهترین قیمت به صورت عمده خرید کنید


انتخاب محل مناسب برای نصب فتوسل

جدا از سیم کشی که در ادامه به آن می‌پردازیم، در ابتدا لازم است محل مناسبی را برای نصب فتوسل انتخاب کنید. انتخاب محل مناسب و نصب صحیح آن اهمیت ویژه ای دارد. زیرا در صورت بروز اشتباه در این فرایند، نمی‌توانید انتظار عملکرد صحیحی را از فتوسل خود داشته باشید. اما با رعایت نکاتی که در ادامه مطالعه خواهید کرد، می‌توانید مطمئن شوید که به درستی این محصول را نصب کرده‌اید.

نکته‌ی اول: محلی که انتخاب می‌کنید، حتما باید در معرض نور خورشید قرار داشته باشد و هیج مانعی، از تابش نور به فتوسل جلوگیری نکند. برای مثال قرار دادن فتوسل در محل هایی که ممکن است در طول روز بر روی فتوسل سایه بیافتد، یک محل نامناسب است.

نکته‌ی دوم: هیچ گاه نباید فتوسل را در معرض یک منبع نوری غیر از خورشید قرار دهید. یکی از روش هایی که ممکن است به ذهن برخی از افراد بیافتد، قرار دادن فتوسل در زیر چراغ است. همیشه این را به یاد داشته باشید که هیچگاه نباید فتوسل را در زیر چراغ نصب کنید. زیرا نور چراغ باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن می‌شود. بهترین محل برای نصب فتوسل، قرار دادن آن پشت چراغ یا بالای آن است. به علاوه، حتما مطمئن شوید هیچ چراغی در نزدیکی فتوسل شما قرار نداشته باشد تا بتواند در عملکرد آن اختلال ایجاد کند.

در تصویر زیر محل های مناسب و نامناسب و روش های صحیح و غلط نصب فتوسل را برای شما مشخص کرده‌ایم. برای فهم بهتر نکات ذکر شده، می‌توانید مطابق تصویر پیش بروید.

روش های صحیح و غلط نصب فتوسل

مراحل نصب فتوسل

اکنون زمان یادگیری طرز بستن فتوسل است.

. در مرحله‌ی اول، باید پایه‌ی فتوسل را در محل مناسبی که با توجه به نکات ذکر شده در بالا انتخاب کرده‌اید، نصب کنید. همه فتوسل ها همراه با یک پایه فلزی و چند پیچ و رولپلاک مخصوص، به شما ارائه می‌شوند. اگر می‌خواهید فتوسل را بر روی دیوار نصب کنید، لازم است رولپلاک‌ها را در دیوار تعبیه کرده و سپس پایه را در محل قرار داده و پیچ‌ها را نیز در رولپلاک‌ها سفت کنید تا پایه فتوسل به دیوار نصب شود. به‌منظور نصب پایه فتوسل بر روی بدنه‌ی برخی از چراغ ها که از جنس فلز است، به جای رولپلاک باید از مهره‌های ویژه سطوح فلزی استفاده کنید.

. در مرحله‌ی دوم، پس از تعبیه صحیح پایه به دیوار یا خود چراغ، فتوسل را به شکلی که کلاهک آن در بالا قرار گرفته باشد، بر روی سمت دیگر پایه قرار دهید و با پیچ های موجود، فتوسل را از طریق بخش زیرین آن به پایه فلزی بسته و محکم کنید.

به این ترتیب نصب فتوسل شما تمام می‌شود.

نحوه سیم کشی فتوسل

پس از نصب، اولین نکته‌ای که باید در سیم کشی فتوسل ها در نظر داشته باشید، تعداد سیم ها، نوع و رنگ آن‌ها است. فتوسل ها که در دو مدل سه سیمه و چهار سیمه تولید می‌شوند، هر کدوم دارای سیم هایی با رنگ‌های متفاوت هستند. در ادامه ابتدا نحوه سیم کشی فتوسل سه سیمه و پس از آن نحوه سیم کشی فتوسل چهار سیمه را بررسی خواهیم کرد.

نصب و سیم کشی فتوسل سه سیمه

برای نصب فتوسل سه سیمه، باید ابتدا با سیم های آشنا شوید. در این فتوسل، یک سیم نول، یک سیم فاز ورودی و یک سیم فاز خروجی وجود دارد. فتوسلی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، دارای سه سیم است که یک سیم به رنگ قرمز، یک سیم به رنگ مشکی و سیم دیگر به رنگ سفید است. معمولا سیم فاز ورودی به رنگ مشکی و سیم فاز خروجی به رنگ قرمز است و سیم نول نیز به رنگ سفید یا آبی است که فتوسل زیر نیز به همین شکل است، اما با این حال نمی‌توان تنها براساس رنگ، نوع سیم های فتوسل را تشخیص داد، زیرا این امکان وجود دارد که تولید کنندگان سیم های فاز و نول را با رنگ های دیگری تولید کنند. به همین دلیل، حتما اطلاعات فتوسل خود را بررسی کرده و سیم های فاز و نول را براساس اطلاعات تولید کننده مشخص کنید و تنها براساس رنگ اقدام به سیم کشی فتوسل نکنید.

فتوسل سه سیمه

راهنمای سیم ها:

  • سیم فاز ورودی (معمولا به رنگ مشکی)
  • سیم فاز خروجی (معمولا به رنگ قرمز)
  • سیم نول (معمولا به رنگ آبی یا سفید)

برای سیم کشی فتوسل سه سیمه، سیم فاز ورودی فتوسل را به فاز شهر وصل کنید. سپس، سیم فاز خروجی را به لامپ متصل نمایید. اما برای اتصال سیم نول، ابتدا باید تک سیم نول فتوسل را به دو انشعاب تقسیم کرده و سپس یکی از آن‌ها را به لامپ و دیگری را به نول شهر متصل کنید.

نحوه اتصال فتوسل سه سیمه به لامپ و برق شهر
نقشه سیم کشی فتوسل سه سیمه

نصب و سیم کشی فتوسل چهار سیمه

در فتوسل های چهار سیمه همان‌طور که می‌دانید، چهار سیم وجود دارد. این فتوسل، همانند فتوسل سه سیمه، معمولا دارای دو سیم به رنگ قرمز و مشکی است. اما تفاوت این دو فتوسل در سیم نول است. در فتوسل سه سیمه شما مجبور هستید، تک سیم نول را خودتان جدا کرده و به لامپ و برق شهر متصل کنید. اما در فتوسل چهار سیمه، دو انشعاب از سیم نول گرفته شده‌است تا شما به‌راحتی بتوانید آن را به لامپ و نول شهر متصل کنید و دیگر نیازی به انشعاب گرفتن نداشته باشید.  

برای مثال فتوسل های دامتک، 4 سیمه هستند که دو سیم نول آن، به رنگ آبی است. در تصویر زیر می‌توانید جداسازی سیم ها در فتوسل دامتک را مشاهده کنید:

فتوسل 4 سیمه

راهنمای تشخیص سیم ها:

  • سیم فاز ورودی (معمولا به رنگ مشکی)
  • سیم فاز خروجی (معمولا به رنگ قرمز)
  • سیم نول (که دو انشعاب از آن گرفته شده و معمولا به رنگ آبی یا سفید است)

برای انجام سیم کشی درست فتوسل های 4 سیمه، سیم فاز ورودی و سیم نول همراه آن را به ترتیب به فاز و نول شهر متصل کنید. سیم فاز خروجی و سیم نولی را که در کنار آن قرار دارد، باید به لامپ وصل نمایید.

برای فهم بهتر طریقه صحیح سیم بندی حتما از تصویر زیر کمک بگیرید:

نحوه سیم کشی فتوسل 4 سیمه
نقشه سیم کشی فتوسل چهار سیمه

تنظیم حساسیت فتوسل

بسیاری از فتوسل ها دارای قابلیت تنظیم میزان حساسیت هستند. با این حال برخی از آن‌ها هم اصلا چنین قابلیتی ندارند. اما حساسیت به چه معنا است؟

از لحظه‌ی طلوع خورشید تا زمان غروب آن، در هر ساعت، شدت نور در محیط که با واحد لوکس اندازه‌گیری می‌شود، در حال تغییر است. فتوسل ها اغلب به‌صورت پیش فرض در محدوده‌ی مشخصی از میزان نور، چراغ ها را خاموش و روشن می‌کنند. برای مثال فتوسل های دامتک با آغاز شب با میزان نور 6 الی 10 لوکس، چراغ ها را روشن و با میزان نور 15 الی 20 لوکس به هنگام طلوع خورشید، چراغ ها را خاموش می‌کنند. با تغییر میزان حساسیت فتوسل ها، در واقع شما به فتوسل نشان می‌دهید که در چه میزانی از نور، چراغ ها را روشن یا خاموش کند.

فرض کنید شما می‌خواهید چراغ ها را پیش از تاریک شدن کامل هوا، برای مثال در بعد از ظهر روشن کنید. در این حالت، با وجود قابلیت تنظیم حساسیت شما می‌توانید حساسیت فتوسل را به دلخواه کم یا زیاد کنید تا به عملکردی که از فتوسل انتظار دارید، دست یابید.

چگونه حساسیت فتوسل را تنظیم کنیم؟

اما شاید این سوال برای شما مطرح شود که چه زمانی این قابلیت برای شما کارایی خواهد داشت؟

بر روی برد فتوسل هایی که دارای قابلیت تنظیم حساسیت هستند، یک پتانسیومتر تعبیه شده است. این پتانسیومتر که همانند یک پیچ است، وظیفه‌ی تغییر میزان حساسیت به نور را برعهده دارد. برای کار با این قطعه الکترونیکی، به یک پیچ گوشتی 4 پهلو نیاز خواهید داشت که با استفاده از آن می‌توانید سر چهار پهلو پتانسیومتر را بچرخانید. اما برای اینکه بتوانید میزان دقیق حساسیت فتوسل را تشخیص دهید، باید زمان مشخصی را که می‌خواهید چراغ ها توسط فتوسل روشن شوند، در نظر بگیرید و پتانسیومتر را در همان زمان برای مثال 5 عصر بچرخانید و تا زمانی که چراغ ها روشن نشده‌اند، به چرخاندن آن ادامه دهید. زمانی‌که چراغ های متصل به فتوسل شما روشن شدند، چرخاندن پتانسیومتر را متوقف کنید. به این شکل حساسیت فتوسل شما تنظیم شده است و در حوالی ساعت 5 با توجه به شدت نور در این ساعت، چراغ‌های متصل به خود را روشن خواهد کرد.

پتانسیومتر بر روی برد فتوسل
پتانسیومتر فتوسل دامتک

تست فتوسل

پس از اتمام نصب و سیم کشی، برای تست سالم بودن فتوسل لازم است یک پلاستیک سیاه، درپوش یا سطح تیره‌ای را که نور از آن عبور نمی‌کند، تهیه کرده و آن را بر روی فتوسل قرار دهید. با این کار شما مانع از تابش نور به سطح فتوسل می‌شوید. در این شرایط، در صورت سالم بودن محصول و سیم کشی صحیح، چراغ های متصل شده به آن روشن خواهند شد. پس از این کار، پلاستیک، درپوش و یا سطحی که بر روی فتوسل قرار داده‌اید را بردارید. به محض انجام این کار و در صورت سالم بودن محصول، چراغ ها خاموش خواهند شد. به این شکل شما فتوسل خود را تست کرده‌اید و از عملکرد صحیح آن مطمئن شده‌اید.

چه تعداد لامپ را می‌توان با فتوسل روشن کرد؟

مسلما برای تمامی کسانی که فتوسل تهیه کرده‌اند، این سوال پیش آمده است که چه تعداد لامپ را می‌توانند روشن کنند؟ پیش از هر چیزی باید بدانید که چه نوع لامپی را می‌خواهید با فتوسل روشن کنید. اگر لامپ موردنظر شما یک لامپ رشته ای است، همین الان مشخصات فنی محصول را بررسی کنید و جریان خروجی آن را بخوانید.

برای مثال فرض کنید، فتوسل شما یک فتوسل 10 آمپر است و قصد دارید بفهمید چه تعداد لامپ رشته ای 100 وات را می‌توانید با آن روشن کنید. برای پی بردن به تعداد لامپ هایی که می‌توانید با این فتوسل روشن کنید، باید از جریانی که هر لامپ قرار است از فتوسل بکشد، مطلع باشید.

هر لامپ رشته ای که شما تهیه می‌کنید، دارای توان مصرفی مشخصی است، مانند مثال ما 100 وات. برای به دست آوردن جریان مصرفی لامپ موردنظر خود، لازم است توان لامپ را یعنی 100 وات را به برق شهر یعنی 220 ولت تقسیم کنید. در مرحله‌ی بعد، باید میزان آمپر فتوسل یعنی 10 آمپر را به جریان مصرفی لامپ که در مرحله ی قبل به دست آمده، تقسیم کنید. نتیجه حاصل تعداد لامپ هایی خواهد بود که شما می‌توانید با فتوسل 10 آمپر خود روشن کنید.

فرمول محاسبه ی تعداد لامپ های رشته ای

مرحله ی اول:

جریان مصرفی لامپ = (ولتاژ برق شهر)220 ÷ توان لامپ به وات

0.45 = ولت 220 ÷ وات 100

مرحله ی دوم:

تعداد لامپ ها = جریان مصرفی لامپ ÷ جریان مصرفی فتوسل

(22 لامپ)22.22 = 0.45 ÷ 10

آیا لامپ کم مصرف و ال ای دی را می‌توان با فرمول محاسبه کرد؟

فرمول ذکر شده به‌منظور محاسبه‌ی تعداد لامپ های رشته ای است که شما می‌توانید با فتوسل روشن کنید. اما متاسفانه این فرمول نمی‌تواند به‌طور دقیق تعداد لامپ های ال ای دی و کم مصرف را محاسبه کند. با فرمول بالا در واقع جریانی که فتوسل شما تحمل می‌کند را به جریانی که یک لامپ می‌کشد تقسیم کرده‌اید. اما جریانی که یک لامپ ال ای دی و کم مصرف از فتوسل می‌کشد را نمی‌توان به‌طور دقیق با این فرمول محاسبه کرد. اگر براساس فرمول بالا، تعداد لامپ های ال ای دی را تعیین نمایید و سپس اقدام به روشن کردن آن‌ها کنید، ممکن است باعث سوزاندن رله فتوسل شوید. زیرا همان‌طور که گفتیم، جریانی که این لامپ ها از فتوسل می‌کشند، ممکن است بیشتر از مقدار تعیین شده برای آن‌ها باشد و عمل کردن به فرمول بالا ممکن است تنها باعث خرابی فتوسل شما شود.

اما بهترین راه کار این است که ابتدا کاتالوگ محصول را بررسی کرده و در صورت داشتن جدول بار، طبق آن عمل کنید. برای مثال می‌توانید جدول بار فتوسل های دامتک را در تصویر زیر مشاهده کنید:

مدل / بارلامپ رشته ایمهتابیلامپ کم مصرف
DT1-102000 وات640 وات60 وات
DT1-1632000 وات1000 وات96 وات

در صورتی‌که محصول موردنظر شما دارای جدول بار نبود، می‌توانید از فروشنده فتوسل خود نیز بخواهید تا به‌طور حدودی تعداد لامپ های ال ای دی یا کم مصرفی را که شما می‌توانید روشن کنید، برایتان مشخص کند تا به این شکل از سوزاندن فتوسل خود جلوگیری کنید.

برای روشن کردن لامپ های بیشتر که بیش از توان فتوسل است، چه کاری می‌توان انجام داد؟

تعداد لامپ هایی که شما می‌توانید با استفاده از یک فتوسل روشن کنید، به میزان جریان دهی فتوسل بستگی دارد. در صورتی که بخواهید بیش از توان فتوسل موردنظر خود از آن جریان بکشید و تعداد زیادی لامپ را روشن کنید، به یک کنتاکتور نیاز خواهید داشت. زیرا کشیدن جریانی بیش از ظرفیت فتوسل، می‌تواند باعث سوختگی آن شود. بنابراین، بهترین راه استفاده از یک کنتاکتور است. برای یادگیری کامل، مقاله‌ی نصب فتوسل به کنتاکتور را حتما مطالعه کنید تا طریقه‌ی سیم کشی و نصب آن را نیز آموزش ببینید.

خلاصه

همراه شما سیم کشی و نصب فتوسل 3 سیمه و 4 سیمه را در این مقاله بررسی کردیم. همان‌طور که گفته شده فتوسل وسیله ای برای تشخیص میزان نور و فعال یا غیر فعال کردن یک مصرف کننده است و به‌صورت سه سیمه و چهار سیمه به بازار عرضه می‌شود.

برای نصب این محصول، لازم است چندین نکته را در نظر داشته باشید:

  • انتخاب محل نصب مناسب
  • نصب صحیح پایه و فتوسل

برای سیم کشی نیز لازم است، ابتدا سیم های فتوسل را شناخته و سپس مطابق مدارهای ترسیم شده، اتصالات را انجام دهید.

امیدواریم که این مقاله بتواند راهنمایی برای نصب و سیم کشی فتوسل باشد و شما را در این کار یاری کند. اما اگر به راهنمایی بیشتری نیاز داشتید، حتما در زیر مقاله سوال خود را برای ما کامنت کنید.

خرید عمده فتوسل دامتک

انواع فتوسل های نوری را با بهترین قیمت به صورت عمده خرید کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.